Search

Google

pátek 1. ledna 2010

01.01.2010 - spotřeba energie

Po prvních třech měsících obývání našeho domu a po pár dnech s teplotami pod bodem mrazu uvedu pár reálných dat o spotřebě.

Pro upřesnění pár parametrů domu :
podlahová plocha : 203,84 m2 měrná tepelná ztráta za rok : 13,73 kWh/m2.rok
ohřev TUV a otopné vody : soláry + elektro
teplota topné vody v nádrži : 60°C ohřev při poklesu pod 54°C
topná voda pro DUPLEX RC : 50-54°C teplota interiéru den : 20,5 °C
teplota interiéru noc : 19 °C
vlhkost interiéru : 52-65%
dohřev přívodního vzduchu : solankový registr při poklesu venkovní teploty pod -2°C

Graf spotřeby el. energie v jednotlivých měsících.


Graf celkové spotřeby el. energie, solárních zisků a venkovní teploty v jednotlivých dnech.

Co se týče vlhkosti v interiéru tak nejsem bohužel schopen říci skutečnou hodnotu. Máme už čtyři vlhkoměry a každý ukazuje jinou hodnotu. Rozmezí je od 50-75%. Nakonec jsem si postavil vlastní digitální vlhkoměr a hodnoty 52 - 65% mě uspokojují více než 75%. S digitálním vlhkoměrem se opravdu vlhkost mění i v případě intenzivního větrání. Což se s původními bimetalovými vlhkoměry nějak nedělo.

I když v prosinci 2009 nebylo příliš mnoho slunečních dní, byl slunečný den výrazně poznat na spotřebě el. energie. V jediný prosincový den, kdy sluníčko svítilo celý den a teplota venku se pohybovala okolo -5°C se teplota interiéru vyšplhala až na 23°C a museli jsme interiér ochlazovat otevřením ventilací na oknech. Už se těšíme na screeny :-) (Plocha prosklení na jižní straně je 20m2). V tento den nám pole solárních panelů o ploše 8m2 ohřálo akumulační nádrž o objemu 600 l na 66°C.

Pokud se venkovní teplota pohybuje okolo 0°C a je zamračený den, je spotřeba el. energie na provoz, vytápění a TUV cca 30kWh. Spotřeba v den, kdy teploty klesly pod -18°C a bylo pod mrakem, byla celková spotřeba 72kWh. Celková denní spotřeba mimo topnou sezónu se pohybovala okolo 7kWh a pro ohřev TUV bylo použito pouze solárních panelů.

V letošním roce ještě plánujeme instalaci krbových kamínek pro ohřev TUV, které budou umístěna mimo obytnou část domu.
Pokud totiž hodláte dosáhnout na dotaci z programu "Zalená úsporám" a ohřev TUV a vytápění je pouze na elektriku, nelze dosáhnout požadované hodnoty 60kWh/m2 primární energie z neobnovitelných zdrojů. Ještě že jsem s touto instalací počítali dříve a máme natažené potrubí pro kamna.


6 komentářů:

Křenice řekl(a)...

Gratuluju k pěkným číslům! Jak se chová biolihový krb? Stále spokojenost?
Držím palce, ať v lednu a v únoru slunko žhne co nejvíc.
Láďa

Jana Šilarová, Martin Šilar řekl(a)...

No nejsem si jist, jestli je k čemu gratulovat. Myslel jsem si, že spotřeba bude o něco nižší. Potvrzuje se, že teorie se od praxe trošku liší. S krbem jsme spokojeni, jedná se opravdu jen o pocitovou záležitost.

Křenice řekl(a)...

Máte šanci už v této fázi vysledovat, v jakém poměru se na těch kWh např. v prosinci podílí ohřev TUV oproti spotřebě domácích spotřebičů a energii na vytápění? Předpokládám, že zisky ze solárů teď nebudou buhvíjaké, tipoval bych do 150 kWh/měsíc prosinec. Dohříváte patronou v nádrži? L.

Anonymní řekl(a)...

Balo ba možné ještě uvést, jakou spotřebu mají topné patrony v nádrži? Spotřeba se mi zdá na typ objektu dosti velká..?! 4ekal bych menší spotřebu el energie..
Mirek

Jana Šilarová, Martin Šilar řekl(a)...

Poměr ohřevu TUV k vytápění bohužel není možné určit. Elektrickou patronou 9kW se nabíjí akumulační nádrž, která slouží jak k ohřevu TUV tak k vytápění. Zisky ze solárů opravdu v tomto období nejsou nic moc. Ale pokud svítí sluníčko 4-5hod ,tak se interiér vyhřeje přes prosklenou jižní část a nádrž se akumulační nádrž se nabije na nějakých 50-60°C.

Jana Šilarová, Martin Šilar řekl(a)...

Pokud se jedna o spotřebu, tak se mi také zdá poněkud vyšší než jsem čekal :-( Je pravda, že v prosinci nebylo moc slunečních dní a to má na výsledek spotřeby velký vliv. I ve výpočtu měrné tepelné ztráty se počítá se slunečními zisky. Uvidíme jak dopadne celková spotřeba za otopnou sezonu.